ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
KÖŞE YAZILARI

Yüksekokul

Her hangi bir ortamda Çobanlar İlçesiyle ilgili  “İktisadi kalkınmışlık, sosyo-ekonomik kültürel gelişmişlik, eğitim seviyesi,  sosyal ve sportif aktivite gibi” klişeleşmiş kavramlar maalesef olumsuz yönde kullanılmaktadır.
İnsan dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, mutlaka doğduğu toprak o kişi için önemlidir. Dünyaya geldiği yeri hatırlamak ve oradaki akrabaları ile ilişkisini kesmemek  aynı zamanda doğduğu toprağı sahiplenmek ve onu kendi kaderine terk etmemektir.

Yukarda bahsi geçen kavramlarında Çobanlar ilçesinden bahsederken  olumlu yönde kullanılması için; Çobanlarlıyım diyen herkesin birlik ve beraberlik adına bir sorumluluk içinde, bireysel olarak yapabileceği en basit dayanışmanın içinden başlayarak azami olan bir destek potansiyeli ile gücünü sarf ederek çalışması gerektiğini düşünüyorum.

Bu nedenle; ilçemizin eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve kaliteli eğitim düzeyine ulaşmak amacıyla; ilimizin birçok ilçesinde açılmış olan; Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı,  “Meslek Yüksek Okullarından” bir kaç bölümününden de ilçemizde açılması, ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkınma ve gelişiminde önemli katkısı olacaktır. Bu konuda tüm hemşerilerimin ve ilçedeki kurum ve kuruluşların  bu konuya sahip çıkmaları ve bu yönde kampanya yapmaları olumlu ses getireceğini düşünüyorum.

Bilindiği üzere İlimize bağlı 17 ilçe bulunmakta, bunlardan Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Dinar, Dazkırı,  Emirdağ, İscehisar, Sandıklı, Sinanpaşa, Sultandağı ve Şuhut ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu bulunmakta, bizim ilçemizle birlikte Kızılörün, Hocalar ve İhsaniye ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu bulanmamaktadır.

Meslek Yüksek Okulu açılması düşüncesi zaman zaman Çobanlar gündemini  meşgul etse de ilgili yetkili kişiler tarafından ciddi bir  girişim olduğu kanaatinde değilim.

Çobanlar ilçesinde bir Meslek Yüksek Okulu açılacak mı açılmayacak mı? Düşüncesi son zamanlarda teknolojik seranın da  ilçemize gelmesi ile birlikte halkın gündemine girdi. Bayat, Sinanpaşa, Dazkırı, Başmakçı ve İsçehisar veya bir başka ilçe açılabiliyorsa, hatta Bolvadin ilçesinde 4 yıllık dahi açılması söz konusu iken, Çobanlar’da da Seracılık, Ziraat, Tarım vb  dallarda bir yüksekokul artık açılmaması için herhangi bir sebep yok. Belki daha önceki yıllarda bu düşünce olmaması normal karşılanabilirdi.

İlçemizde Okul için fiziki şartlar son derece müsait. Alt yapı ve kanalizasyon eskisinden çok iyi. Yine öğretim üyelerinin ve öğrencilerin ulaşımı için her an otobüs mevcut olduğu gibi iskan yönünden de ilçemiz gelişme göstermekte. İlçemizin termal yönünden potansiyelinin bulunması ve en son Kurt İnşaat tarafından dünyanın en son teknolojik serasının ilçemize yapılmış olması ilçemize ilgiyi artırmakta.

Denilebilir ki konaklama ve yemek yiyebilecek yer sıkıntısı tiyatro vs. sosyal etkinliklerin yetersizliği olumsuzluklar olarak gösterilebilir. Doğrudur. Ama bunlar zamanla aşılacaktır. Tıpkı diğer olumsuzlukları aştığımız gibi. Eğitim ve işsizlik önemli bir sorun. Şimdi bunları yazarken kimse olaya sadece ekonomik olarak baktığımı düşünmesin, ilçemize açılacak herhangi bir  yüksek okulun öğrencilerinin sosyal aktiviteleri ilçemize yeni bir renk ve hareket kazandıracaktır.

Bu konuda ilçemizde  yüksek okul açılabilmesi adına yetkili etkili herkesin birlik beraberlik içinde hareket etmesi gerekmektedir.

Related posts

İki Milli Servet

Mehmet Buldan

Düğünlerde silah atmak

Kenan Üzüm

Oruç ve ahlak

Kenan Üzüm

Yorum Yap