ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
KÖŞE YAZILARI

Silah atmak CESARETİN değil, CEHALETİN göstergesidir!

Kimisi ödünç etmek veya ödemek, kimisi bende varım demek, kimisi keyfinden, kimisi aşka gelip nispet etmek için günler öncesinden silah ve mermi hazırlıklarını yapmıştır.
Davet yapılmış, yemekler hazırlanmış, yollar patpat veya döşemeler ile kesilmiş, masa-sandalye yolun orta yerine şak diye dizilmiştir.
Akşam olmakta tek-tük davetliler düğün salonuna pardon meydanına gelmekte, düğün sahibi ve afacan çocukları meydan başına ellerinde kolonya ve bir tepsi çikolata ile gelenleri karşılamaktadır. Gelen davetlilere ayağınlar marifetiyle; çorba, bamya, pilav üstü kıyma-kuşbaşı, hoşaf ve yanında helvalar ikram edilmektedir.
 
Artık hava kararmaya başlamış, ezan okunmuş, cami cemaati (camiciler) imam ile birlikte düğüne iştirak etmiştir. Yemekler büyük bir iştiyak ile yenmiş hoca duasını etmiştir. Çalgıcı, damatlara kına yakacak ekâbiri masa başına çağırmıştır. Her şey normal gelenek ve görenek usulünce devam etmektedir.
Kına yakılıp hocanın duasını yapmasına müteakiben, Çalgıcının (müzisyenin) “Kınası karılır tasta, Oğlan evi pek havasda, Kız anası kara yasta …” sözleri ile başlattığı takı takma ve para atma merasimi ile birlikte daha önceden hazırlıkları yapılmış olan davetlilerin bazılarının bellerinde bulunan dımıl dımıl ondörtlüler-onaltılılar-barettalar çıkarılmış orta yer savaş alanı gibidir. Mermiler havada uçuşmaktadır. Devamlı bu ortama şahit olanlar bu duruma alışık olduğundan tabancaların çıkardığı seslerden kaliteli olup olmadıkları konusunda yoruma girişmişlerdir.
Dışarıdan davetli olan veya bu duruma alışık olmayanlar ise kulaklarını tıkamakta mazallah deyip kafalarını masaların altında korumaya çalışmaktadırlar. Düğün alayı içinden yüksek bir ses “polis geliyor” bütün silahlar susmuş, polis selam verip geçmiştir. Damatlar ve davetliler oyuna başlamışlardır. Çalgıcı Ankaralı Turgut’dan ‘’bir daha mi gelecez dünyaya’’ şarkısı ile davetlilere coşku vermektedir. Düğün sahiplerinin yakınlarından bazı gençler ise tabancaların yanında, Allah ne verdiyse tek kırma, çifte, otomatik, sekiz atar ve diğer patlayıcı ne varsa getirmiş ve patlatmaktadır.
Yukarıda özetlemeye çalıştığım Çobanlar ilçemizde yapılan düğünlerde çokça rastladığımız bir durumdur. Çobanlar ve çevresinde yapılan düğünlerdeki çoğu etkinlik genel kabul görmüş ve patlayıcı maddeler hariç kimseye de zararı da yoktur.
Düğün sahibi her ne kadar davetiye kartına “düğünde silah atmak yasaktır” yazsa da maalesef bu kurala ilk önce kendisi uymamaktadır.
Evvel zamanlarda düğünlerde silah sadece öksüz-yetim evlendirilirken amcaları veya dayıları tarafından bu damat veya gelin her ne kadar öksüz veya yetim olsa da bizim korumamız altındadır. Denmek için atılmaktayken şimdilerde ise bir güç gösterisi, bir üstünlük sağlama, nispet etme, silah deneme veya keyfine bir hal almış, birbirinin düğününde silah atma ödünç haline getirilmiş ve bu iş iyice sulandırılmıştır.
Çok acıdır ki, örnek olması gereken bazı ekâbirin de bu düğünlerde silah attığı görülmektedir.
Meskun mahalde silah atmak suç olduğu halde, silahlar atılıyor, kimi kurusıkı, kimi gerçek…davetiyede ‘’Silah atmak yasaktır’’ yazsa da kimsenin umrumda değildir artık…
Düğünde üç-beş polis var.. Silah atmayı engelleyecek. Fakat çoktan, at izi, it izi birbirine karışmış.. Kimin ne yaptığı belli değil.. Çünkü Çobanlar’da itibar, düğünde atılan mermi sayısı ve gelin almada katılan konvoyun büyüklüğü ile ölçülüyor..
Maalesef; yüzlerce insanın içinde silah atmak ve atılan mermi sayısı ile itibar ölçülmeye kalkılmaktadır.
Düğünün hüsranla sonuçlanabileceğini düşünmeden kelli felli adamların ve çoçukların rastgele oraya buraya ateş etmesi hatta düğün meydanında bulunan elektrik tellerine bile dikkat etmemeleri gözden kaçmamaktadır.
Bu yaşıma kadar benim bildiğim Çobanlar ilçemizde düğünde atılan silah nedeniyle ölen olduğunu duymadım. Fakat zaman zaman yaralanmaların çok olduğunu biliyorum. Tüfekten çıkan saçmaların bir kişi değil iki kişi değil peç çok kişiyi yaraladığını ve düğüne kara getirdiğine şahit oldum.

Çobanlar’daki  düğünlerde Çalgıcının söylediği “Kınası karılır tasta, Oğlan evi pek heveste, Kız anası kara yasta.. şeklinde devam eden sözlerinin hafazanallah “Tuz kabını tuzsuz koyan, Koca evi ıssız koyan, Anasını oğlulsuz ve kızsız koyan” şekline dönüşmesinden korkuyorum.

Ayrıca bu işe bir son vermek için illaki birilerinin ölmesini mi bekliyoruz. Türkiyedeki düğünlerin geneline baktığımızda çok dersler çıkaracağımız ölümlü olayları her yıl televizyonlarda görüyor, gazetelerde okuyoruz.

Yetkililerin Çobanların ileri gelenlerinin bu işe bir son vermesi gerekiyor. Lafa geldiğinde herkes yaptığının yanlış olduğunu, düğünde yakılan merminin boşa gittiğini, bunun yerine düğün sahibine yakılan merminin parasının verilmesi durumunda ne kadar güzel bir hayır olacağını söyleyen bizler, düğün zamanı maalesef bu sözlerimizi unutuyor damada bir dolar mı taksam yoksa 10 dolar mı taksam diye düşünürken bir iki küçük hediyelik altın değerinde mermiyi kına gecesi yakıp geçiyoruz.
Doslar; Silah atmak CESARETİN değil, CEHALETİN göstergesidir. O nedenle; çok geç olmadan düğünlerde havaya rasgele ateş etmenin ve olası yaralanmalarla ölümlerin önüne geçmek için bu işten bir an evvel vazgeçmemiz lazım.
Silahın eğlendirmediğini, neşelendirmediğini, yalnızca zarar verdiğini bilmemiz lazım. En mutlu günün hüzne ve acıya boğulmaması için lütfen düğünlere silah getirtmeyin, sıkmayın ve sıktırmayın.
Yaşadığımız dünyada insanlar mutlu oldukları günde silah atarak eğlenmiyor. Düğünlerde silah atmak sadece kendi canımızı değil, başkalarının da canını yakıyor. Selam ve Dua ile…

Related posts

İftar sofrası mı, israf sofrası mı?

Kenan Üzüm

Düğünlerimiz

Kenan Üzüm

Zevkine düşkün olmanın tam zamanı

Ramazan Buldan

Yorum Yap