Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Oruç ve ahlak
  • KenanÜzüm
    • Kenan Üzüm
    • kenanuzum@cobanlarhaber.com
    • 7 Temmuz 2013 - 00:08:41
Bu gün 6 Temmuz 2013 Cumartesi. İki gün sonra Ramazan ayına başlayacak ve ilk orucu tutacağız.Mevlam cümlemize nasip eylesin inşaallah. Ben deniz bu sitedeki ilk yazımı bu konuya ayırmak istedim.
   Tahayyül eder misiniz? Faraza bu gün Ramazanın ilk günü. Oruçlusunuz. İftar yaklaşmış. Hatta sofra kurulmuş, birkaç çeşit yemek, çorbasından tatlısına kadar hepsi iştah kabartıyor ve hepsi de sizin helal kazancınız.
Soğuk su, sıcak ve uzun günün sonunda adeta bir ödül ama bu ödülü alabilmek için tören yapılacak. O töreni bekliyorsunuz. Düşünsenize bu gün oruçlu olmasaydınız bu saate kadar ne kadar çok şey yemiştiniz ve içmiştiniz.Belki helalliği ve haramlığını da tefekkür etmeden. 
    Ama bu gün oruçlusunuz. İlla tüket diyen vahşi kapitalizmin şeytani vesvesesine inat, nefsin dayanılmaz dürtülerine inat, tören yapılana kadar yemeyecek ve içmeyeceksiniz. Alnınızın teri, helal kazancınız iftar sofrası olmuş önünüzde ve yemiyorsunuz, içmiyorsunuz. Törene kadar bekliyorsunuz. Helal kazancınızı yememek için kendinizi tutuyorsunuz. Helal kazancınızı bile yemenize engel oluyor oruç.

    Hadis-i Kutsi de Rabbimizin “Ademoğlunun her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir. Mükafatını da ben vereceğim.”(Buhari) müjdesini hatırlıyorsunuz.Sonra cennetin Reyyan kapısının olduğunu ve bu kapıdan sadece oruç tutanların çağrılacağı haberini Allah resulü vermemişmiydi diyorsunuz kendi kendinize. (Buhari) Sonra oruç konusundaki diğer hadisler birer birer aklınızdan geçiyor.

Sofradaki nimetlere, biraz önce sürahideki suyun bardaktaki dayanılmaz cazibesine bakıyor sanır görenler sizi. Evet onlara bakıyorsunuz ama onları görmüyorsunuz. Televizyonda iftar yaklaştıkça yoğunlaşan gıda reklamlarını da görmüyorsunuz. Çünkü bu gün oruçlusunuz. Allah ve Resulü’nün oruç hakkında söyledikleri sanki son din olan İslam’ın en önemli ibadeti buymuş kanaatını oluşturuyor sizde.

Gerçi hoş…Namaz konusundaki ayetler ve hadisler de aynı kanaatı oluşturmuştu daha önce. Ya da hac ibadeti… ve sair… Ama olsun bu gün en önemli ibadetin oruç olduğu kanaatına vardınız. Çünkü bu gün oruçlusunuz. Seni Yaratan’ın ve O’nun Resulü’nün bu kadar önem atfettiği oruç, senin helal kazancını yemene bile mani oluyor. Artık mesajı almanız gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz.

Dinin bir rüknü olan oruç, helal kazancımı yememe bile engelse ve bu din, benim olmayana, başkasının hakkı olana yani haram olana yaklaşmamayı vazediyorsa nasıl kul hakkı yiyebilirimki…

Hırsızlık yapanlar, gasp yapanlar müslüman değil mi yoksa. Buluntu eşyayı bile kullanmayı haram sayarken bu din, bırakın buluntu olmasını başkasının mülkünden kilit açarak, kapı kırarak çalanlar İslamın neresinde acaba?

”Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir. Bir insanı yaşatmak bütün insanları yaşatmak gibidir.” İlahi fermanı nasılda göz ardı ediliyor.Bir zamanlar sadaka taşlarına zenginin koyduğu sadakadan sadece ihtiyacı kadar alan fakir müslümansa eğer şimdi çantasında olması muhtemel bir telefon, bir miktar para ve kıredi kartı için kapkaçcılık yapan vermemekte direndiğinde de öldürmeyi bile göze alan gaspçılar bu dinin neresinde?

Bu gün oruçlusunuz ve oruç helal kazancınızı yemenize bile engel oluyor. Oysa rüşvet alarak ve vererek kazancına haram karıştıranlar hiç oruç tutmadılar mı diye geçiyor aklınızdan.
   Bankaları hortumlayanlar, faiz tezgahını kurup bir de üstüne maniplasyonlarla bir gecede servet kaldıranlar. Ya kumarla kazananlar. Hiç oruç tutmadılar mı? Tutmuşlardır. Bu ülkenin yüzde doksandokuzu müslüman değilmiydi. Mutlaka tutmuşlardır. Mutlaka tutmuşlardır. Ama kulun oruç tutmasıyla iş bitmiyor ki. Orucunda kulu tutması gerekiyor. Oruç, sahibini hırsızlık yapmaktan, gasptan, faizden, talandan, üç kuruş için insan hayatına kasdetmekten hatta dilencilik yapmaktan bile alıkoyması ve tutması gerekiyor.

    Esasen kulun oruç tutması değil orucun kulu tutması gerekiyor.

    Orucun kulu tutması………………………. “ …….şayet biri kendisine söver ya da çatarsa ben oruçluyum desin.”(Buhari) Hadis-i Şerifini hatırlatıyor sonra. Oysa şimdiye kadar ne kadar yanlış anlamışsınız bu hadisi. Güleryüzden uzak asabi halinize mazeret sayarak “ben oruçluyum” dememişmiydiniz. Eşinize, çocuklarınıza, iş arkadaşınıza surat asmanıza, tafra yapmanıza orucu bahane ederek “Ben oruçluyum “ dememişmiydiniz.
Çevrenizdekilere agresif davranıp kırarken hatta fiili şiddete başvururken “Ben oruçluyum.” ifadesini sanki “bu yüzden sinirliyim” gibi kullanmadınız mı daha önce.

Halbuki baktığınız ama görmediğiniz, töreni bekleyen iftar sofrasına nasıl da sabrediyorsunuz dokunmamak için. İnsanlara da sabretmeniz gerekmezmiydi. Nihayet “Ya eyyühellezine amenüü kütibe aleykümüssıyamü …” diye başlayan orucu farz kılan Bakara suresinin 183,184 ve 185. Ayetleri geliyor aklınıza. “Ey iman edenler! Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulurki korunursunuz…” Umulur ki korunursunuz.

Bütün bu sabır ve meşekkat korunmak için ve arınmak için.Fıtrata dönmek, Hıristiyanların zannettiğinin aksine dünyaya gelişimizdeki günahsız halimize dönmek.Bütün bu sabır ve meşekkat tekrar insan olabilmek ve insan kalabilmek için. Evet bunun için olmalı. Ramazan bayramının gerçek adının Idül Fıtr (Fıtrata dönme,asla dönüş ) olması da bundan olsa gerek.

ALLAHÜ EKBER ALLAHÜ EKBER .. Ve beklenen tören. Ödül töreni. Ödülünüz buz gibi bir bardak su. Hiç madalya almadan, plaket almadan ve kullardan takdir görmeden bir ömür yaşayan sayısız insan var. Ama o bir bardak su olmadan birkaç günden fazla yaşayamazsınız.

Onaltı saat zor dayandınız zaten, bunun için tören yapmaya değmez mi? Yaradan, yarattıklarına ne kadar da değerli şeyler vermiş değil mi. O suyu veren yaratıcıya karşı ve O’nun yarattığı kullara karşı samimi ve ahlaklı olmak.

İşte oruç bunun için, Kur’an bunun için, Peygamber bunun için. Allah kabul etsin efendim.Sonraki günün orucuna daha bu günün iftarında niyet edin.

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz