ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
KÖŞE YAZILARI

İnsan olmak izafi değildir

İzafi olmak ya da Türkçe karşılığı ile göreceli olmak, sana göre başka, bana göre başkalık arz etmektir. Gül, edebiyatımızda Hz. Peygamberi temsil eder.Bu yüzden de bana göre en güzel çiçektir. Bir başkası laleyi, bir diğeri nergisi beğenir ve bunun için de geçerli argümanlar ileri sürebilir.Adam dese ki” ben kaktüsü beğeniyorum. ”Yapacak bir şey yok. Saygı duymak lazım. Çünkü güzel olmak izafidir.
  Dostluğu ile güvenilir olması ya da mesela konuşmasıyla pek çok iyi insan tanıdım. Daha iyilerini de. Bir de EN İYİ İNSANI (SAV).Öte yandan kötü diye bildiklerimin başkaları tarafından iyi insan olarak değerlendirilebilmesi kaçınılmaz.Benim en iyi bildiğim İNSAN’a (SAV) düşmanlık etmeyi varlığının sebebi sayar kimi yazar çizerler. Benim kutsalıma hakaret etmediği sürece bunu da anlamak mümkün.Zira iyi insan veya kötü insanın vasıfları izafidir.
   Küçüklüğümden beri kuşlara özellikle de güvercine ilgim vardır. En sevimli, en sempatik hayvandır benim için. Başkasının kedi, köpek veya atı sevimli ve sempatik bulması eleştirilecek bir şey bile değildir. Adam evinde timsah beslese komşularına zararı olmadığı sürece karışamazsınız. Çünkü sevimli ve sempatik olmak izafidir.
   Sıfatların başına daha ve en eklerini getirerek bu görecelilikleri inşa edersiniz. Temiz, daha temiz veya en temiz, hatta bana göre temiz diyebilirsiniz. Bir şeyin boyunu kısa bulmak veya kütlesini ağır ya da hafif bulmak da öyledir. Ama insan olmak böyle değildir. Çünkü insan olmak sıfat değildir. Aksine onlarca hatta yüzlerce sıfat bu varlığı yani insanı tavsif eder.Akıllı insan, iyi insan, ahlaklı insan, uzun boylu insan ya da iki yüzlü insan, ahlaksız insan, üçkâğıtçı insan………….. Kendisini eşyadan, hayvandan ayıran birçok sıfat, niteler insanı.
   Ayrıca insan olmak bir başkasının lütfettiği bir şey değil doğrudan Yaratan’ın verdiği bir haktır.Güvercine sempatik oluşunu ben izafe ederken; bana insan olmayı izafe edemez kimse. DAHA İNSAN veya EN İNSAN tamlaması kuramazsınız. Bu gerçek, teoride böyledir. Doğru olan da budur. Bu Allah’ın koyduğu yasadır.Hucurat Suresi’nde “Ey insanlar biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Birbirinizi tanıyasınız diye kabilelere ve şubelere ayırdık. Sizin en keremliniz (en insanınız) Allahtan en çok korkanınızdır.”buyrulur.”Birbirinizi tanıyasınız diye” ifadesi hep tanışmak olarak anlaşılmıştır yanlış olarak. Oysa bu ifade tanışmak değil, tanımaktır. Olduğu gibi kabul etmektir. Haklarını iade etmektir.
    Tanışmak ya da tanımak. Batı medeniyeti, deniz aşırı sömürüleriyle tanışmıştır ve sonuç ortada.Batının elinde zenginlik, sömürdüklerinin elinde İncil kalmıştır. Oysa Osmanlı, sınırına dahlettiği ve tebaası kıldığı toplumları tanımıştır. Bu yüzden halen daha Yunan, Bulgar, Ermeni, Kıpti, Arap ,Kürt vs. toplumlar mevcudiyetini sürdürmektedir. Çünkü Osmanlı referansını vahiyden alırken batı medeniyeti devamlı kendisini öncelemiştir.
   Bu gün sorun, özellikle de ülkemizdeki sorun, tanımanın nereye kadar olacağıdır. Kimisi güçlünün izin verdiği kadarı, kimisi de zayıfın alabildiği kadarını savunmaktadır.Bu ilkesel değildir. Bu konudaki ilkeyi tanıdığım ve bana göre en iyi insan olan iki cihan peygamberi Hz. Muhammed (SAV) koymaktadır. “Kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe gerçek Mü’min olamaz. ”İlke şudur. Güçlü olan, empati yapmalı ve muhatabına vereceklerinin,kendisine alacaklarından daha az olmayacağı bir formül bulmalıdır.Bu gerçekleştiği zaman muhatabınız Mü’minse dinde kardeş olursunuz. Gayri Müslimse insan olmada kardeş olursunuz. Her halükarda daha iri ve daha güçlü olursunuz.
   Daha iri, daha güçlü olmak için İNSAN OLMAYI izafi olmaktan, göreceli olmaktan çıkarmanız gerekir. Dili, dini, rengi, kültürünü baz alarak bir hiyerarşi oluşturup aşağı veya yukarı koymamanız gerekir.Hele sayısal azlığından hareketle bunu yapmanız sizin kibrinizdir. Bireysel olarak sizin bunu anlamanız ve içselleştirmeniz belki makro düzeyde sorunu çözmeyecektir. Hatta çekişmenin bir tarafı bunu böyle kabul etse de sorun çözülmeyecektir. Ama olsun. Sen kendini buna hazır edersen Allah’ın istediği gibi bir kul olacaksın. Sen kendine istediğini din kardeşine de istemeye ve vermeye hazır olursan peygamberinin ifadesiyle gerçek Mü’min olacaksın. Buna değmez mi?
   Eğer kendini dindar diye tarif ediyorsan işte Allah ve Resulünün emirleri. Yok ben milliyetçiyim diyorsan ceddin Osmanlı’nın altı asırlık tecrübesi. Sol cenahtayım diyorsan, hümanizmi, sosyal demokrasiyi, çoğulculuğu ben mi anlatayım sana.
   Selam ve dua ile…

Related posts

Çobanlar’da siyaset, sosyal medya ve hoşgörü

Murat Yeşil

Düğünlerimiz

Kenan Üzüm

“Çobanlar Köyünün önünden şimendifer geçer, Köy ahalisi de söz dinler çalışkan kişilerdir.”

Mehmet Buldan

Yorum Yap