ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Çobanlar topraklarını sadece patatese mahkum etmeyin!
  • MuratYeşil
    • Murat Yeşil
    • muratyesil@cobanlarhaber.com
    • 21 Eylül 2013 - 16:57:48

İlçemiz düz arazi yapısı ve sulanabilir tarım arazisi bakımından şanslı yerleşim yerlerinden birisi. Ancak son yıllarda arpa buğday pancar vb.ürünler dışında patates yetiştiriciliği önemli bir gelir kaynağı oldu. Özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde patates ekiminin devlet tarafından kısıtlanması Afyonkarahisar’lı üreticilerimizin patatese olan ilgisini artırdı. Tabi ilçemizde de patates ekimi yaygınlaştı ve üreticiler diğer ürünlerden kazanamadığından daha fazla patatesten kazanmaya başladılar.

Ancak son üç yıldan bu yana Türkiye genelinde dahada yaygınlaşan patates ekimi Afyon patatesinin pazarını daralttı. İlçemizde bu daralmadan nasibini aldı. Üreticiler yaptıkları masrafın karşılığını dahi alamamaya başladılar. Bunun sonucu olarak ağırlığı tarımla uğraşan ilçemiz halkı ekonomik sıkıntılarla karşılaştılar. Bu sıkıntılar sadece çiftçileri etkilemedi, dolayısı ile ilçe ekonomisi esnafıyla çiftçisiyle genel bir darboğaz yaşadı ve hala yaşıyor. Peki bu darboğazdan çıkışın çözümü nedir?

Yazımın başında da belirttiğim gibi İlçemiz Çobanlar tarıma elverişli sulak ve verimli bir arazi yapısına sahip. Bu arazi yapısı her türlü ürün için müsait durumda. Ama Çobanlar da pazarlama amacıyla yetiştirilen ürün adedi maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor. Fakat ilçemiz çiftçisi  patates ve tahıl dan başka alternatif daha fazla gelir getirici ürünler bulmak zorunda, yoksa 10 yıla kadar arazilerimizin de miras yoluyla bölündüğü düşünülürse bu topraklar insanımıza yetmeyecek duruma gelecektir. Neler yetiştirilebilir? Bu gün sebzeciliğin çok az arazide bile yeterli geliri sağlayabilecek bir potansiyeli var. Bu potansiyeli Fethibey, Sülün, Değirmenayvalı, Beyyazı, Çıkrık gibi kasabalar fark etti ve şu anda birim metrekarede bizden daha fazla gelir sağlıyorlar. Mesela 1 dönüm(2000 m2)den biz patates ve tahıldan 500 tl kazanıyorken, Fethibeyli bir çiftçi 1000 TL. kazanıyor. Son yıllarda özellikle patates hep hayal kırıklığı yaşatıyor ve bundan sonraki yıllarda da kar ettirecek gibi görünmüyor çünkü ülke genelinde her bölge patates ekiyor piyasa çekmiyor.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı Çobanlar topraklarını daha verimli ve kazançlı şekilde kullanmak için patates inadımızdan vazgeçip daha kar getirici ürünlere yönelmek zorundayız. Bu topraklar İlçemize Allah’ın bir lütfu ama tonlarca gübre atıp hem toprağı çölleştiriyor hemde kaldırdığımız ürünü ya satamıyor yada zararına satıyoruz. Bu topraklara ve kendimize zulüm etmeyelim. Bu toprakları artık sadece patatese mahkum etmeyelim.

Selametle….

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz