Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

İLİMİZİN YILDIZ TAEKWONDOCULARI YARI FİNALDE

İLİMİZİN YILDIZ TAEKWONDOCULARI YARI FİNALDE

Yıldızlarda Çobanlar Birinci

Yıldızlarda Çobanlar Birinci

Büyükşehir Algı Araştırması Sonuçları Açıklandı

Büyükşehir Algı Araştırması Sonuçları Açıklandı

Düğünlerde silah atmak
  • KenanÜzüm
    • Kenan Üzüm
    • kenanuzum@cobanlarhaber.com
    • 20 Eylül 2014 - 14:13:58

Gazetemizin geçen sayısında yeni Valimiz Hakan Yusuf GÜNER’in bir demeci yer almıştı. Sinanpaşa’yı ziyaretinde “Düğünümüzde silah atmak yasaktır yazılı davetiyeyi getirin,havai fişekleriniz benden diyordu.”Sayın Valim bu yazı  davetiyelerde yıllardır var. Hatta şifredir bu yazı. Silahınızı unutmayın mesajı içerir. Bu yüzden sadece bu yazıyla yetinmeyin derim. Mutlaka denetim yaptırmanız gerekir. En azından ben düğünümde silah attırmayacağım diye söz verenlerin düğünlerinin denetlenmesi lazım.

Düğünlerde silah atmanın güvenlikle bağlantısı ve israf boyutu öne çıkarılarak mücadele edilmek istenir hep. Oysa her iki durumda sonuçtur. Bence sebeb irdelenmelidir. Magandalığın psikolojik ve sosyal boyutu gözden kaçmaktadır.

Silah kullanan kişi, kendini ısbata çalışır. Bu kompleksin sonucudur. Başardığı yada başarabileceği bir şey bulamaz bu tür insanlar. En başarılı olduğu daldır silah atmak.

Silah kullanan kişi, kendinden bahsettirmek ister. Bu kendini tükenmiş hissetme halidir. Kendinden bahsettirme yollarını tüketmiştir.

Silah kullanan kişi, bununla kendisine başkalarından daha yukarda bir statüyü hedefleyen kişidir ve bu kibrin neticesidir. Tahakküm etmek hedeftir onun için. Bulunduğu meclislerde en saygın olmayı hedefler. Zira O, en fazla mermi harcayandır. Hatta iki silahla birden magandalık yapmıştır. O’nun silahı germez, en iyisidir.

Yetmişine hatta seksenine gelip de halen düğünlerde silah atan yaşlılarımız vardır bizim. O’nların tetiğe basışları kendine özgüdür. Müziğin ritmine göre, acele etmeden tane tane basar tetiğe. Bir şarjör mermiyi bitmeyecek sanırsınız. 70-80 yıllık hayatında kendinden bahsettirecek ve toplumun ilgi ve saygısına layık kılacak bir eser bırakmamıştır geride. Düğündeki onlarca kişinin birkaç dakikasını cebren alırcasına tetik düşürür. Kendisini pohpohlayan birkaç yalakanın dışında bu sebeble ilgi gösteren de yoktur aslında. O yalakaların gösterdiği ilgi de daha çok soytarıya gösterilen ilgi modundadır.

Düğünlerde bazen karşılıklı gruplar halinde silah atılır. Bu durumda bazen sülaleler arası husumet sebeb teşkil ederken bazen de yerel siyaset neden olur. Tarafı olduğu mesela muhtar adayı oynarken tarafları silah atar yada adayın etrafında toplanarak rakip tarafın üzerine doğru ateş edilir. Tabii karşı taraftan da cevap gelir.Bu tarz silah atma, bir sapmanın sonucudur. Gönül fethedip taraftar bulmak yerine silahın gücünü elinde tutarak güçlü görünmek hedeflenir.

Düğünlerde silah atmak bir yörede adet haline gelmişse, atmamak bir eksiklik gibi algılanır. Düğününde silah atılmayan  ya da genel ortalamanın altında silah sesi duyulan bir düğün, bir yakınımızın düğünüyse ayıp olmuştur. Ölüsüne ağlayanın bulunmadığı birinin durumundan farksızdır düğün sahibinin durumu. Bu derece garibandır(!) yani.

Bana kalırsa herkesin silah sahibi olmaması gerekir. Hem toplum için tehlike arzeder. Hemde kendisi için tehlikelidir. Çünkü düğünlerde silah atma adeti olup da kazanın olmadığı şehir hatta kasaba ve köy kalmadı. Kendi düğününde vurulan damat sayısı bile onlarcadır artık. Öte yandan sağlıklı iletişim kuramayan insanlar silaha kolay ve hemen ulaşabilir pozisyonda ise silahla problem çözme yoluna gidiyorlar. Çevre köy ve kasabalarda hatta ilçemiz merkezinde yaşadığımız cinayetler bunun sebebi değil mi? Söyleyecek sözü olmayan, konuşarak anlaşamayacak kadar cahil, birikimsiz ve insanlar. Bu insanların yaptığı sadece bir kişiyi öldürmek değil. Belki onlarca yıl devam edecek kan davaları ve yeni cinayetlerin başlangıcı.Yıllarca hapis cezası. Sürekli eli tetikte, ölüm korkusuyla tamamlanan hayatlar. Kin ve düşmanlıktan sevgi ve hoşgörüye yer kalmayan kalpler.

Düğünlerde silah atılan toplumların çocukları oyuncak olarak silahı seçiyorlar. Şiddete yakın oluyorlar. Bu çocuklar bırakın diğer çocukları öğretmenlerine bile sözlü ya da fiili şiddete başvuruyorlar. Artık kolaysa eğitin bu çocukları. Bu yörelerde erkek öğrencilerin kızlara göre daha başarısız olması bu sebebledir bence. Eğitim konusunda erkek çocuklara pozitif ayrımcılık yapılmasına rağmen yaşadığınız köy ya da kasabada üniversiteye giden kız mı daha fazla erkek mi bir bakın. İlçemizin eğitim seviyesindeki düşüklüğü sadece sisteme ya da eğitimcilere yüklemek haksızlık olur.

Bazı düğünlerde atılan merminin parasıyla bir düğün daha yapılır.Tarlasından kaldırdığı arpayı düğünlerde atmak için mermi parası diye ayıran insanlar biliyorum. Ailecek topladığı salatalığın parasını davetlisi bile  olmadığı düğünde atılan silahla gaza gelip, silah atarak havaya atan ahmak tanırım. Silahını beline sokarken “Gitti bizim salatalık parası “demişti. Bakkaldan aldığı bir teneke yağı yazdırırken bir ay sonraki düğün için peşin mermi alan ahmaklarımız vardır bizim. Marketten hazır yoğurt yer ama bir inek parasını tabancaya verir bizim köylümüz.Tabancası vardır ama okul müdürüne emanet edilen sadaka mahiyetindeki ayakkabılardan benim çocuğuma niye vermedin der bizim yardıma muhtaçlarımız. Silahla yapılan israf bu boyuttadır yani.

Sayın Valim! Sinanpaşa’da konuyla ilgili söyledikleriniz gerçekten önemli. Yaraya merhem olur mu bilmiyorum ama bu sorunun  tarafınızdan da dile getirilmesi gerçekten önemli. Sahada bulunan birisi olarak ifade etmek isterim ki toplumun önünde olan insanlar da düğünlerde silah atıyor. Bu sorunla aylarca yapılan mücadeleyi hatta kendisinin de parçası olduğu mücadeleyi, kendi yakınının düğününde silah atarak heba eden muhtar ve belediye başkanları tanıyorum. Hatta düğünlerde silah atan imamların ve öğretmenlerin olduğunu duyuyor ve görüyorum. Misyonu topluma iyiyi örnek göstermek olan bu insanlara engel olmak gerekir önce. Tamam yasaklayarak çözülmez bu sorun. Ama hiç değilse toplumun önündeki bu insanlara bir şeyler söylemeniz gerekir.

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz