ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
KÖŞE YAZILARI

Kadın olmak!

İnsan dünyaya gelirken seçme hakkına sahip değildir. Her bebek, milletini, dinini, mezhebini, ırkını, dilini cinsiyetini ve nasıl bir ailede dünyaya göz açacağını tayin edemiyor. O hak Allah’ı Teâlâ’ya ait. Doğan erkek çocuğu pek çok avantajla, kız çocuğu ise maalesef pek çok dezavantajla hayata başlıyor.

Son günlerde devletimizin ve hükümetimizin kadın ve çocukları koruma kanunları yapmasına rağmen okuduğumuz ve izlediğimiz haberler, çoğunlukla çocukların kaçırılmaları, çocuk cinayetleri, taciz ve tecavüz ile ilgili yitip giden tazecik hayatlar, sadece o çocukların ailelerini değil, hepimizi derinden yaralıyor. Birçok çocuğumuz ise tacize ya da tecavüze uğradığı halde, suçlanacağı ya da kendisine zarar verileceği düşüncesi ile uzun yıllar bu duruma boyun eğiyor, ya da sessiz kalmak zorunda kalıyor.

Ülkemizin bazı bölgelerinde kadın olmak; daha küçükken babası yaşında adamlara satılmak, zorla evlendirilmek, mal gibi kullanılmak “Saçı uzun aklı kısa” sözünü omuzlarında bir ömür boyu yük gibi taşımaktır!

Ülkemizde kadın olmak, ayıplara, ön yargılara, geri kafalılara savaş açmak olmalıdır.  Kadınlar yeter artık! Diyerek,  “ben bilmem beyim bilir ”demekten vaz geçmeli,  aldatılınca, şiddete maruz kalınca,   dayak yediğinde hak eden değil, tecavüze uğradığında namusu kirlendi deyip ölüm ile yargısız infazlara maruz kalmamalıdır.

Bu gün Türkiye’de kadın olmak, boynunda bir namus yaftasıyla dolaşmak zorunda bırakılmaktır. Gelişmiş ülkelerde dâhil zaman zaman kadınlığın faturasını acı ödemektedirler. Erkeğin egemen olduğu toplumlarda kadın olmak zulüm, kadın olmak çile, kadın olmak istismar edilmektir. Hemen hemen her gün kadına yönelik bir şiddet, bir kadın cinayeti, vahşi bir tecavüz haberiyle sarsılıyoruz. Ürkütücü olan ise toplumun şiddet ve tecavüz olaylarına karşı artık duyarlılığını yitirmiş olması. Sosyal medyada bir futbolcunun attığı gol için “adam gol atmadı resmen tecavüz etti abi” gibi yorumlar yazabiliyoruz. Tecavüzü normalleştirilerek bir konu değil, mizah konusu yapılacak bir olgu değildir. Tecavüzün günlük dile böyle girmesi bazı yarım akıllıların beyninde onu normalleştiriyor ve günlük hayatın bir parçası haline getiriliyor.

Taciz, günümüzdeki ekonomik krizin yarattığı bir durum değil, örgütsel gevşekliğin bir sonucudur. Kadının yok sayılması duygusal bir tacizdir. Kadınlar zayıftır ama analar güçlüdür. “Evet güçlüdür çünkü sabreder ve dayanıklıdır” Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “cennet anaların ayakları altındadır” sözüyle kadınların değerini öyle güzel anlatmış ki eksiklik bu sözü anlamayanlarda ve uygulamayanlardadır.

Türkiye’de kadın olmak, emeğiyle başardığı her iş için “kim bilir kimlerle düşüp kalktı” iftirası yemek, Türkiye’de kadın olmak yolda yürürken eşinin yanında değil, iki adım arkasında yürümek,  Türkiye’de kadın olmak yeri gelince kutsal varlık olan ana olmak fakat yeri gelince ezilen, sömürülen ve her şeye rağmen hayatını devam ettirmeye çalışan kişi demektir. Türkiye’de kadın olmak, baskıcı, ikiyüzlü bir toplumda nefes almaya çalışmaktır. Nefes alıyorsak umut var demektir. Derler ya bu ülkede kadınsan ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsan umut değil de şansın var demektir. Türkiye de kadın olmak hala çok zor…

Related posts

Zevkine düşkün olmanın tam zamanı

Ramazan Buldan

Düğünlerde silah atmak

Kenan Üzüm

Çobanlar’da siyaset, sosyal medya ve hoşgörü

Murat Yeşil

Yorum Yap