ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Image default
AFYON EKONOMİ IŞIKLAR

1. Küçük Sanayii Sitesi Konya yoluna taşınacak

1. KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KONYA YOLUNA TAŞINACAK

            Her geçen gün büyüyen ve gelişen Afyonkarahisar’da şehrin ortasında kalan 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınması konusunda Belediye Meclisi’nde önemli bir karar alındı.

            Konya Yolu üzerinde şehir merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve yapılacak düzenlemelerle birlikte yaklaşık 190 bin metrekare alana çıkabilecek hazineye ait arazinin küçük sanayi alanına dönüştürülmesi ve bölgede imar plan değişikliği yapılması hakkındaki teklif, oy birliği ile kabul edildi.

            Eski sanayi sitesinin şehir merkezinden kalkması ile ilgili gündemin bu güne kadar yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Başkan Burhanettin Çoban,  bu konuyla ilgili şu ana kadar alternatif yerler arandığını söyledi.

            2. Sanayi Sitesi’nde sahipli 300 tane boş yer olduğunu hatırlatan Başkan Burhanettin Çoban, “Nerede yer bulsak vatandaş mülkiyetli çıkıyor. Sizlerin kararı ile 2. Sanayi Sitesi’nin arkasındaki bir yeri düşünmüştük. Akçinlilere ait özel arazinin istimlakın da çok ciddi problemler çıktı. Sanayi sitemiz ise bunu karşılayamayacağı bize iletmişti. 

HER BİRİ 200 METKERARE 500 DÜKKAN ÇIKACAK

            Tüm bu araştırmalar neticesinde Konya yolu üzerinde asfalta sıfır Karaaslan Çayırının önündeki hazine arazisi yapılacak düzenlemeyle birlikte yaklaşık 190 bin metrekareye çıkabilecek bir alan bulundu. Milli Emlak ve Defterdarlıkla görüşüldü. Sağ olsun onlarda uygun görüş yazıyı verdiler.  Meclis Üyemiz M. Emin Birliktir’de kanunu araştırdı.  Küçük Sanayi Siteleri Yapı Kooperatifi olmak şartıyla hazineye müracaatı ve Maliye Bakanlığının onayı ile emlak değeri üzerinden sadece kooperatife verebiliyorlar.” dedi. 

            Bu bölgede her bir vatandaşa 200 metrekare arsa verilirse en az 500 dükkân çıkacağını dile getiren Başkan Burhanettin Çoban;  sanayinin buraya taşınmasıyla birlikte bölgenin de canlanacağını ve prefabrik üzerine çalışılacak dükkânların 2. Sanayi Sitesinde yaşanan sıkıntıların aksine depreme dayanıklı olacağını bildirdi.

BAŞKANIMIZA DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

            Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hacı Selami İçyer ise desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür etti. Desteklerinden dolayı başta Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a, Defterdarımıza, Milli Emlak Müdürümüze, Belediye Meclisimize, İmar Komisyonu’na, Başkan Yardımcılarımıza, İmar Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımıza, teşekkür ediyoruz. Maliye Bakanlığı ve Başbakanlıkta yapılacak işlemlerin hızlandırılması için her türlü desteği vereceğini söyleyen ve destek veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na ayrıca teşekkür ederiz” diye konuştu.

BENZER

Yorum Yap