ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Image default
AFYON EKONOMİ GÜNDEM SAĞLIK YAŞAM

Milletimize, yük olan değil, yükü omuzlayan belediye başkanları

AK Parti, ciddi bir itirazın adı ve adresi olmak üzere ortaya çıkmış bir dava hareketiydi. Yaptığı yenilikler, ülkenin önüne koyduğu ufuk, sık sık vurguladığı değişim talebiyle hâlâ, mevcut sisteme karşı geniş halk kitlelerinin kendilerini ifade ettikleri bir farklı ses olmak hususiyetini, on beş yıllık iktidarına rağmen ilk günkü gibi sürdürmeye devam ediyor. 

AK Parti’nin karizmatik lideri Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinde yer alanların büyük bir kısmı da Belediyecilik kültürü içerisinde yetişmiş, şehirlerin geleceğe uzanan birer medeniyet havzası olduğu konusunda hemfikir olan, entelektüel derinliği ve gündelik hayatı dönüştürebilecek pratik uygulamaları bir potada eritebilecek kabiliyete sahip insanlar. Bu sebepledir ki AK Parti, kurulmadan önce, yönettikleri şehirleri dönüştürebilmiş kadrolar tarafından sahiplenilerek, ülkenin dönüştürülmesi ve dünya ile bütünleştirilerek geleceğe uzanması minvalinde büyük projelere imza atabilecek araçlarla mücehhez bir hal almıştır.

Büyük ve güçlü bir Türkiye’nin büyük ve güçlü bireyler ve bu bireylerin yönettiği, zihinsel, endüstriyel ve kentsel dönüşümünü gerçekleştirmiş şehirlerin mevcudiyetiyle hayata geçirilebileceği inkârı gayr-ı kabil bir hakikat olarak karşımızda duruyor.

AK Parti kadrolarının büyük emeklerle yıllardır ülkemize yaşattığı büyük dönüşümler, bazı şehirlerimizde beklenen sonucu veremiyor. Şehrin yönetimi, AK Partinin ortaya koyduğu dönüşüm hamlesine uzak bir zihin dünyasından geliyorsa, şehrin, bu değişim ve dönüşümü bırakın yakalayabilmeyi, anlayabilmesi dahi mümkün olmuyor. Çünkü son yılların moda tabiriyle “Kentsel Dönüşüm” denilen olgu, şehrin siyasileri ve yöneticileri tarafından sadece ve sadece fiziki bir mekân değişikliği olarak algılandığı müddetçe, beklenen sonucu doğurması mümkün olmuyor. Fiziki mekânda gerçekleştirilen değişimlere zihinsel bir dönüşüm eklenemediği sürece, yapılanın, bir alan planlamasından öteye geçemeyeceği de su götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Mevcuda itiraz olarak ortaya çıkan bir siyasi hareketin mensuplarının, şehirlerine, kendilerinden önce şehri yönetenlerle aynı zaviyeden bakmaları, tabiri caizse, kendi siyasi hayatlarını “Benzeriyle değiştirilenlerin hikâyesi” olmaktan öteye geçiremeyeceği gibi, bu kadroların yönettiği şehirlerin, değişip, dönüşüp Yeni Türkiye’ye ayak uydurabileceğini düşünmek de en hafif ifade ile safderunluk olacaktır. Çünkü her siyasi değişim, beraberinde toplumsal bir dönüşümü de getirir. Bu değişim ve dönüşüme ayak uyduramayan toplumlar ise, zamanın dışına itilir ve tarihle olan randevularını kaçırırlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan AK Parti’nin 3. Olağanüstü kongresinde pek çok konuda yeni bir başlangıç ve atılım mesajları verirken belediye başkanlarına da bir göndermede bulunduğu  “Milletimize, partimize yük olan değil, yükü omuzlayan belediye başkanları ile yolumuza devam edeceğiz.” mesajında hedefi, vizyonu olmayan, şehrine, partisine değer katamayan belediye başkanlarına göz dağı verdi. 

Bu bağlamda, çağın ruhunu yakalayamayan, şeffaflıktan uzaklaşan, kendisini sorgulanamaz, zanneden yöneticiler, ailesinin sayıca üstün olmasıyla övünmekten öteye geçemeyen feodal beyler, şehirlerini tarihin dışında tutmanın, yönettikleri toplumu dünya ile entegre edememenin bedelini, bir gün siyasi hayatlarıyla öderler ve bu yönettiklerini zannettikleri şehrin tarihi içerisinde nokta kadar bir kıymete de sahip olmaz.

Sadece, heba olan yıllar, kaybedilmiş nesiller ve ülkenin yaşadığı siyasi ve sosyal değişimin dışında kalmış, ülke gerçekliğiyle makası iyice açılmış bir şehir bırakırlar geride. Bir gün olur, isimleri dahi unutulur ve silinip gider.

 

BENZER

1 yorum

Misafir 23 Mayıs 2017 at 18:40

Yazmış olduğun yazıda, idarecilerimizin bizleri yönetenlerin, eleştirilmesi kadar doğal bir şey olamaz,En başta Bir atasözüyle yola çıkarsak ”Çok gezen mi bilir,Çok yaşayan mı” Sende Bulunduğun kurum veya görev itibarı Başka il ve ilçeleri gezdikçe Yüreğinin yangınını anlamamak mümkün değil, Aslında Seninde memleket sevdalısı biri olduğunu anlamamakta mümkün değil Hani bir atasözüde ”Doğduğum yer değil Doyduğum Yer” diye tarif etsede bülbül misali ”Ah vatan Vah vatan” diyerek kendi Topraklarında kendi Toplumunda eksiklikleri gördükçe Yüreğinin yandığı Belli..
Bizler bu şekilde kısır siyaset yaptığımız sürece,Birbirimizi Şikayet ettiğimiz sürece,Ben değilde Biz diyemediğimiz sürece ne Çağı nede Teknolojiyi yakalamamız Mümkün olmaz İlçemizde Siyasi İktidar temsilcilerimiz Kim olursa olsun Ellerini kafasına koyup Acaba biz AK PARTİ nin iktidarlık döneminde ilçemiz adına ne yaptık Başarılı mıyız yoksa başarısız mı Yarın Mahşerde bunun hesabını verebiliriz mi yoksa veremeyiz mi Diye düşünmeleri gerekir, Aynen seninde bahsettiğin gibi yarın Tarih kitaplarında yerlerini alırlar. Ama iyi ama kötü

Cevapla

Yorum Yap