Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

“ÇAY” VE “MEDENİYET”
 • MuratYeşil
  • Murat Yeşil
  • muratyesil@cobanlarhaber.com
  • 4 Haziran 2017 - 23:43:37
 çay png ile ilgili görsel sonucu
Maceralı şekilde işbaşı yaptığım eski adıyla Elektrik dağıtım kurumunda dördüncü yılımdı. Plencete üzerinde koskocaman bir sektörün öğretilmeye çalışıldığı Endüstri Meslek Lisesi mezunu  bir Elektrik teknisyeni olarak kurumun Kaçak -Tahsilat servisinde çalışıyordum.
 
 
Sabah ilçem deki 07:00 otobüsü ile İl merkezinde bulunan iş yerime vardığımda mesainin başlamasına yaklaşık yarım saat vardı. Her zaman ki gibi arşiv binası olarak kullanılan  işçi odası olarak ayrılmış odaya geçtiğimde arşiv sorumlusu Nurettin usta dosyalar arasında bulunan masada elinde tespihle oturuyordu beni görür görmez “Çaycıyı aradım “ÇAY” daha hazır değilmiş dedi. İşçi odasına girmekten vazgeçip Nurettin ustanın yanında bulunan diğer sandalyeye oturup hem sohbet edip hemde “ÇAY” ın hazır olmasını beklemeye karar verdim. Sohbetimiz devam ederken beraber işe çıkacağımız ekip arkadaşlarımız ve emektar şoförümüz Nam-ı diğer Çakırköylü Osman ağa da kapıdan girdi. Çakırköylü Osman Ağa 15 yılı aşkın bir süredir kiralık araç şoförü olarak kurumda çalışmaktaydı. En az kurum personeli kadar tecrübeye sahip insanlarla ilişkileri iyi olan ve insanları bir bakışta ne mal olduklarını anlama becerisine sahip kişilerden birisiydi. Ayrıca yoldaki ve iş sırasındaki muhabbeti de ayrı bir güzeldi. Onunla işe çıkan her teknisyen kendisini o gün şanslı hissederdi.

Ekip arkadaşlarımızla her sabah olduğu gibi sabah muhabbetini yaparken arşiv sorumlusu Nurettin ustamın hasretle beklediği “çay” da çaycı Muammer’in “ÇAY’lar geldi nidaları ile” birlikte masamıza geldi. Çayımızı içtik ve günlük ihbarlarımızı aldıktan sonra Çakırköylü Osman ağa ve mesai arkadaşım Hamdi ile birlikte ilk kaçak ihbarına doğru yola çıktık.

 

İlk ihbar il merkezine 35 kilometre uzakta bir adresti. Adrese vardık doğru adreste olduğumuzu abone numarası ile teyit ettikten sonra kapıyı çaldık, kapıyı açan yoktu. biraz daha çaldıktan sonra karşı evden kapısını çaldığımız evin sahibinin kardeşi olduğunu söyleyen birisi geldi. Kendisine sayaç kontrolü yapacağımızı söyleyince kapıyı açtı ve bizi sayacın olduğu yere götürdü .

Mesai arkadaşım Hamdi sayacı kontrol etti ve ihbara konu olan kaçak kullanımın sayacın delinip çivi ile diskinin durdurularak olduğunu söyledi. Tam o sırada ev sahibi olduğunu söyleyen 35 yaşlarında iri yapılı sakallı birisi büyük bir öfke ile içeri girdi. Suçluluk psikolojisi ile olduğunu tahmin ettiğimiz kaba hareketler ile konuşmaya başladı. Çakırköylü Osman ağa adamı sakinleştirmek için konuşurken tam o sırada adamın öfkesini tavan yaptıracak bir şekilde kaçak kullanmışsınız elektriği keseceğiz deyince adam üslubunu sertleştirerek daha ağır bir şekilde üstümüze yürümeye başlamıştı ki tam o sırada Osman ağa o sihirli cümleyi söyledi.
Osman ağa adama “Git bi ‘ÇAY’ koyda içelim her şey hallolur çay  içerken izah edelim’ deyiverdi.

 

Adam daha sert bir şekilde “ne çayı koyacağım hem elektriğimi keseceksin hemde çayımı mı içeceksin” diyerek bağırınca karşı evin balkonundan güngörmüş sert mizaçlı 70 – 75 yaşlarında bir hacı teyze ağır ve otoriteli bir üslupla karşımızdaki magandaya bir cevap verdi ki adam diyecek hiç bir şey bulamadı.

 

Yaşlı Osmanlı kadını diyebileceğimiz teyze adama “kapına gelene bir bardak çayını içir git çay yaptır yoksa haddini bildiririm” dedi.  O kaba adam bir an durdu ve yumuşak bir sesle evdeki hanımına seslenerek ”çay demle getir buraya’‘ dedi. Çay geldi çayımızı içerken durumu adama izah ettik ve meseleyi çözdük. Yani devlet bir yaşlı teyzenin duruşu ve 1 bardak çay ile meseleyi çözmüş oldu.

 

Buradan hareketle şu tespiti de yapalım ki kayıtlara geçsin; Eğer yaşadığımız süreç gelecekte bir medeniyetin yeniden dirilişin önemli bir dönemi olacaksa (ki buna samimi olarak inanıyorum) dirilen ve kendini bulan Medeniyetin içeceklerinden biriside toplumca çok sevdiğimiz ve sevincimizde, üzüntümüzde, keyifle içtiğimiz “ÇAY” olacaktır.

 

Evet burada anlatmak istediğimiz adamın elektriği kaçak kullanması değil, burada anlatmak istediğimiz yaşlı teyzenin ümmi haliyle  sözlerindeki medeniyet köklerimize yaptığı müthiş vurguydu.

Yaşlı teyze hepimize geçmişimizden gelen misafirperverlik ve kapına gelene hürmet konusunda ÇAY vesilesiyle müthiş bir hatırlatma yapmıştı.

 

İşte Ümmi Anadolu insanında bulunan bu davranışı  benim diyen okumuş profesör olmuş (istisnalar hariç) kökünden ve medeniyetinden uzak her şeyin ilacının batıda olduğunu iddia eden ve Anadolu insanını cahil diyerek aşağılayan halbuki Anadolu’nun temiz ve ümmi insanlar nedeniyle “Anadolu” olduğunun farkına varamayan kendisini entelektüel sayan sırça köşklerde ahkam kesen cahiller anlayamaz.
 
Anadolu insanı kendi içinden çıkmış kendisi gibi olan kendisi ile dertlenip kendisi ile sevinen İnsanlardan veya hareketlerden desteğini esirgememiştir.
 
Bunun en önemli örneği 15 senedir kendinden olduğu için  desteğini esirgemediği ve  en son  tankın önüne çıkıp mermilere karşı göğsünü siper eden Şehit olan , gazi olan , ve o gece bu ülke için Lideri ve Başkomutanı için dualarını esirgemeyen  insanların dünya  demokrasi tarihine gecen Mücadelesidir.
 
40 yıldır içimizdeki fetöcü hainler üzerinden batının yaptığı tuzakları 3-4 saatte yerle bir eden Anadolu İnsanının Destanına dönüşen  15 Temmuz Destanıdır.
 
Üstad Necip Fazıl’ın tabiri ile Masum Anadolu’nun tüm şehitlerine  Allah’tan Rahmet diliyorum
 
https://muratyesil0303.blogspot.com.tr/
 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz