ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Image default
AFYON EĞİTİM

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu karne dağıtım törenine katıldı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı tamamlanırken, Cumhuriyet İlkokulunda düzenlenen eğitim öğretim yılı kapanış töreninde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Valiz Aziz Yıldırım çocukların karne sevincine ortak oldu.
 
Mevlana mahallesinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu karne dağıtım törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri İl Müdürleri, Şube Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Okul içerisinde yapılan tören Saygı Duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törende Okul Müdürü Sinem Özbudak, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yapıldı.
 
Daha sonra konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım; “Bugün cennet vatanımızda 15 milyon öğrenci karne alıyor. Öğrencilerimiz bir üst sınıfa veya bir üst okula geçiş yapıyorlar. Hepsinin bahtı açık olsun hepsine güzel günler diliyorum. Ben ilk karnemi 1970’te almıştım. O günden bu yana milyonlarca öğrenci mezun oldu ve milyonlarca öğrenci okullarımızdan geçti. Afyonkarahisar’ımız okullar açısından şanslı bir ildir. İlimizde sınıf başına düşen öğrenci sayısı Sayın Bakanımızın destekleriyle 5 tane daha okul yaptığımızda hiçbir okulumuz kalabalık olmayacak. Karne almak bütün öğrencilerin hakkı. Sevinçle bekledikleri en güzel günlerinden bir tanesi. Ama karne almak okulun eğitimin bittiği anlama gelmiyor. Beşikten mezara kadar okumanın ve öğrenmenin tavsiye edilen bir inanç ve kültürden geliyoruz. Öyleyse bizlerde her ne kadar karne alsak da okullar tatile girse de okumaktan ve öğrenmekten geri kalmamalıyız. Benim tavsiyem yaz tatili boşa geçirilecek bir zaman dilimi değildir. Tabi ki dinlenilecek ve tatil yapılacak, ama vakitler hiçbir zaman boş geçirilmemelidir. Bu zaman diliminde hem öğrenilenler tekrar edilecek, hem de öğrenilenlerin üzerine yeni bilgiler ilave edilecek. Ben bu tavsiye ile değerli öğretmenlerimizi ve değerli velilerimizi bu kıymetli öğrencilerimizi yetiştirdikleri için kutluyorum. Bu güzel öğrencilerimizi yarımızın Türkiye’sine yetişmelerinden dolayı kendilerini kutluyorum. İnşallah onlarda yarın bizlerin yerini alıp bu güzel vatana ve güzel insanlarımıza en iyi hizmeti götüreceklerine inanıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.
 
Yılsonu karne dağıtım töreninde son konuşmayı yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Hepinizi böylesine mübarek ve güzel bir günde saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Başka bir programım olmasına rağmen okulların kapanış programını duyunca özellikle öğrencilerin sevincine ortak olmak için katılmayı arzu ettim. Bu durum benim içinde gurur vesilesidir. Bu okul Afyonkarahisar’ımızın yüz akı bir okuldur. Bu okulda devlet büyükleri yetişmiştir. Keşke bende buradan mezun olsaydım diye düşünüyorum. Bende Afyon Lisesinden mezun oldum. Burayı çok iyi biliyordum. Bu okul gurur duyacağımız bir okuldur. Çocuklarımıza tavsiyem lütfen büyük düşünün. Gelecekte çok büyük işler başaracaksınız. Belki geleceğin Cumhurbaşkanı, Bakanları ve bilim adamları olacaksınız. Dolayısıyla kendinize bir hedef koyun. Sizlerden beklentim büyük düşüneceksiniz. Kendinizi en azından Bakan olarak düşünün. Bizim oturduğumuz koltuklar dünyanın geçici olduğu gibi onlarda geçicidir. Siz anneler ve babalar evlatlarınıza daima büyük hedefler gösterin. Dünyada büyük bir yarış var. Öğrencilerine gençlerine büyük önem veren devletler daima kazanır. Dolayısıyla sevgili çocuklar bizim 2023, 2035 ve 2053 hedeflerimiz var. Yani İstanbul’un Fethinin 600. yılını kutladığımızda sizler inşallah şanlı bayrağımızı daha da yükseğe taşıyacaksınız. Bugün Türkiye’de karne alan öğrenci sayısı Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusundan çok daha fazladır. Yunanistan’ın 1,5 katıdır. Dolayısıyla bu evlatlarımızla ve onları yetiştiren büyükleriyle gurur duyuyoruz. Anneler sizler biraz daha çocuklarınızın vatana ve millete hayırlı evlat olabilmeleri için gayret edin. Çünkü her şeyin merkezinde anneler vardır. Sevgili çocuklar sizler yaz ayını boşa geçirmeyin. Ben geçmişte okuduğum kitap kadar şu anda okuyamıyorum. Çünkü meşguliyetler çoğalıyor. Bizler şimdi kitap okumaya fırsat bulamıyoruz. Onun için sizler bol bol kitap okuyun.  Ben talimat verdim bazı klasik kitaplarımızdan sizlere kitap dağıtılacaktır. Öğretmenlerimize de ricam var. Eğittiğiniz öğrencileri kendi çocuklarınızmış gibi yetiştirin. Bende eski bir öğretmenim. Dolayısıyla öğretmenlik en önemli mesleklerden birisidir. Siz değerli öğretmenlerimizi de kutluyorum. İstikbal bu evlatlarımızdır. Büyük güç Türkiye’yi bu gençlerimizle kuracağız. Bu anlamda ben bütün evlatlarımızı kutluyor, bahtlarının açık olmasını temenni ediyorum. ” dedi.
 
Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Aziz Yıldırım ve diğer protokol üyeleri tarafından öğrencilere karnelerin verilmesiyle 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış programı sona erdi.

BENZER

Yorum Yap