ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Image default
AFYON EKONOMİ GENEL GÜNDEM KASABALAR KÖYLER ULUSAL YAŞAM

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Afyonkarahisar tek yürek oldu

Yürekleriyle destan yazan Türk Milletinin darbe girişimine gösterdiği direnişin yıl dönümü olan ‘15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri binlerce vatandaşın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.
 
 
Törene Vali Mustafa Tutulmaz, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Şahin Kılıçaslan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İGM Başkanı Salih Sel, Siyasi Parti temsilcileri, İl Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve diğer protokol üyeleri ile binlerce vatandaş katıldı.
 
 
Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımının konseriyle başlayan törende Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da gerçekleştirdiği konuşma canlı olarak yayınlandı. Saygı duruşunda bulunulmasının ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
 
 
İl Müftüsü Şükrü Kabukçu tarafından tüm şehitlerimiz ve ülkemizin refahı için yapılan duanın arkasından darbe girişime karşı gösterilen direniş sırasında gazi olan kişiler yaşadıklarını vatandaşlar ile paylaştı.
 
 
Törende konuşan Vali Tutulmaz ise; “Geçen yıl bu saatlerde Türkiye’de bir belirsizlik vardı. Türkiye’nin değişik illerinde hainler Türkiye’nin yönetimine el koyma düşüncesindeydi. Ancak halkımız, her bölgede onların karşısına gazi ve hatta şehit olmayı göze alarak çıktılar. Aslında o gün büyük bir destan yazıldı. Yani darbe girişimi yok gibi görünen bu girişimin arkasında stratejik olarak farklı amaçlar vardı. Belki fiili olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef almışlardı. Belki görünürde Anayasal kuruluşları, seçilmiş insanları hedef almışlardı. Ancak onun arkasında tamamen Türkiye hedeflenmişti. Aslında o günü iyi anlayabilmemiz için geçmişe bakmamız lazım. Tarihte her dönem bilhassa son bin yıllık süreçte batıyla, yani Hristiyanlık kulübü ile doğunun yanı Müslümanların bir kavgası vardı. Bu kavgada 700 yıl dünyayı Müslümanlar yönetti. Daha sonraki 200 yıl ise maalesef Hıristiyan Dünyası, Müslüman Dünyasını egemenliği altına aldı. İstediği gibi yönetmeye çalıştı. Endülüs Emevi Devleti vardı. 700 yıl yaşadı. Bu devlet Avrupa içinde bir devletti ve Müslümandı. Bugün ne o devletten bir eser kaldı, nede Avrupa’da o devletin bıraktığı topraklarda Müslüman kaldı. Yine Selçuklu döneminde Avrupa’nın düzenlediği haçlı seferleriyle İslamiyet’i belli bir süre zor durumda bıraktı ve Selçuklu Devleti gitti. Daha sonrada Osmanlı gitti. Bugün Müslümanlığın ve insanlığın tek devleti gibi kalan Türkiye Cumhuriyetine musallat olundu. Darbe girişimini iyi anlayabilmemiz için bu realiteyi görmemiz gerekiyor. Az önce Sayın Cumhurbaşkanımız her şey göründüğü gibi değildir, hedef sadece Türkiye değildir dedi. Bizim tarihimiz hem insanlık tarihi açısından, hem de İslamiyet tarihi açısından önemli bir tarihtir. Önemli ve derin bir tarih üzerine kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bu toprakların önemli bir özelliği var. Hem insanlık için, hem de İslamiyet için önemli bir korunak olmuştur. Bunu daha iyi kavrayabilmemiz için tarihimizin dönüm noktalarını iyi bilmemiz gerekiyor. Görünürde bir darbe girişimiydi ve içimizdeki hainler kullanıldı. Ama geçmişte her 5-10 yılda bir değişik girişimlerle ülkemizi, İslamiyet’i, Müslümanları ve insanlığı zor durumda bırakmaya çalıştılar. Bunun için her zaman uyanık olmamız gerekiyor. Her zaman bu ülkeyi daha müreffeh, daha güçlü ve daha büyük yapabilmemiz için çok çalışmamız gerekiyor. Tedbirlerimizi buna göre almamız gerekiyor. Bunu her geçen gün yapıyoruz. Ülkemiz kalkınmanın, ilerlemenin ve güçlenmenin emarelerini bizlere ve dünyaya gösteriyor. Bunun sonucu olarak ta değişik etkilerle karşı karşıya kalıyoruz. Artık milletimiz bunun farkına vardı. Bundan sonra inşallah bu tür sıkıntıları yaşamayacağız. Bunun tedbirini alacak, gayret gösterecek ve bir daha bu tür sıkıntılar yaşanmadan daha huzurlu bir şekilde olacağız. ‘15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzde bir arada olduğumuz için herkese teşekkür ediyorum.
 
 
Duyarlı davranışınızdan dolayı herkese şükranlarımı sunuyorum. Huzurlarınızda şehitlerimizi ve başta büyük önder Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi şükranla ve minnetle anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi Allah’a emanet ediyor, huzurlu ve sağlıklı bir gece geçirmenizi diliyorum.” dedi.
 
 
15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı konuşmaların akabinde çeşitli etkinliklerle devam etti.
 

BENZER

Yorum Yap