ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
KÖŞE YAZILARI

Çobanlar’da gizli tarih

Ramazan BULDAN


Nedense her konuda sınıfta kalan öğrenci gibi ya sindire sindire yaşıyoruz yada işi bilmiyoruz. Türkiye coğrafyasının her yerinde çağ atlatılırken, Biz ÇOBANLAR toplumu olarak ipte atlı yamıyoruz. Bizim genetik sorunumuz mu, yoksa, vurdum duymazlık sorunumuz mu var, anlamadım gitti.

 

Geçen gün Eskişehir den gelirken seyit gazide SEYİT BATTAL GAZİ KÜLLİYESİ’ ne uğradım Nüfusu 11-12 bin olan küçücük kazada yerli, yabancı ülkeler den gelen Turistlere kadar ziyaret ettiklerine bizzat şahit oldum. Her gelen ol masada bir kaçı esnaftan su dahi alsa ekonomiye katkısını düşünün.

 

Bizim de kendimize göre,tarih kokan yer ve mevkilerimiz, bildiğim kadarıyla var en başta kayacık şehri daha sonra Kocaöz yolundaki Mağaralar Topluluğu Buraları ile ilgilenip gerekli çalışmalar yapılsa ilçemize kazandırılsa olmaz mı?

 

ÇOBANLAR ekonomisini canlandırmak için her türlü sosyal veya kültürel değerlerimizi, tarihi değerlerimizi hayata geçirmeliyiz diye düşünüyorum. Belki, tabiri caizse üzerimizdeki ölü toprağını atmış oluruz gibi geliyor bana.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) bir hadisinde ”iki günü eşit olan zarardadır” diye bahsettiği halde bizim senelerimiz dahi aynı geçmeye yerinde saymaya başladı.

Birazcık gayret, birazcık ilgi, birazcık çalışma birazcık kafa yorma hepimizi başarıya taşıyacağına emin olun. Çünkü biz ÇOBANLAR Halkının kaderi bu değil, biz halk olarak daha iyisine daha güzeline layık bir toplumuz.

 

Yeterki sorumluluk taşının altına gövdemizi değil parmağımızı dahi soksak İlçemiz inanın bir başka olacak.

 

Bu konuda özellikle eğitimli gençlerimiz daha çok sorumludur. Vurdum duymaz olmaları, insani değerlerini ve sorumluluklarını unuttukları anlamına gelir. Kendilerine bir kez daha hatırlatmak isterim….

BENZER

Yorum Yap