ÇOBANLARHABER – Çobanlar İlçesinin İlk Haber Sitesi
Image default
-MANŞET- AFYON EKONOMİ GEBECELER KASABALAR

41. Dönem Pancar Alım Kampanyası başladı

 
 
 
 
 
 
 
Afyon Şeker Fabrikası yerleşkesi içerisinde yapılan programa Vali Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekili Ali Özkaya,  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altunkalem, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Çobanlar Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Afyon Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah Necli, Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Afyon Şube Başkanı Murat Karamoçu, il müdürleri, daire müdürleri, davetliler ve fabrika çalışanları katıldılar.
 
Saygı duruşunda bulunulmasının ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda halk oyunları ekibi gösterisi oldu.
 
Açılış konuşmaları sırasında söz alan Vali Tutulmaz; “Böylesine güzel bir günde bu önemli programda yine beraberiz. Bu hafta ilimz açısından tarımsal gelişim ve üretimle ilgili etkinlikler içerisindeyiz. Tarım ve hayvancılık gibi konularda ileri düzeyde olan ilimizin tanıtımı için etkinlikler düzenlenmekte ve bizlerde sizlerle birlikte bu etkinliklere destek olmaya devam ediyoruz.”dedi.
 
Şeker fabrikaları ülkemizin sanayileşmesinin temelidir diyerek sözlerine devam eden Vali Mustafa Tutulmaz; “Bir taraftan çiftçilerimizin ürettiklerini satabildiği bir yapı olmuştur. Bir taraftan da ülkemiz sanayileşmenin temelini oluşturduğu bir sistemdir. Bende çocukluk yıllarımda ilk olarak şeker fabrikasını görmüştüm. Çalışma sistemi beni çok etkilemişti. Bu nedenle fabrika denilince aklıma ilk olarak şeker fabrikası gelmektedir. Bu nedenle şeker fabrikası kavramı benim için ve ülkemiz için sanayi kavramıyla eş değerdir.”dedi.
 
Planlı üretimin temelini şeker fabrikalarının kurulduğu sistemle sağladığını hatırlatan Vali Tutulmaz; “ Genelde çiftçilerimiz Anadolu’da üretim yaptığında pazar bulmamakta ya da değeri kadar para etmemesi söz konusudur. Hatta çoğu yıllarda üretilen ürünler çiftçilerimizin ellerinde kalmaktadır. Planlı üretimler sayesinde şeker sanayinde ve pancar üretiminde bu tür riskler yoktur. Ürünlerin tahmini olarak ne kadar üretileceği, değerinin ne kadar olduğu, ne kadar alınacağı ve ne kadarı işleneceği bellidir. Aslında mümkün olduğu kadar bu sistemin diğer alanlara da uygulanmalıdır ki çiftçilerimiz mağdur olmasın. Pancar sanayi bu sistemi önemli ölçüde geliştirmiştir. Fabrikalarımızın büyümesinin yanında ürettiğimiz şekerin hammadde olarak kullanılacağı yeni fabrikaları çoğaltmamız gerekiyor. İl olarak lokum ve şeker sanayisinde önemli olarak bu hammaddeden faydalanabiliyoruz. Özel sektörün bu alana da el atmasını ve bu sektöre destek vermesini önemle rica ediyorum. Bu sezonun öncelikle çiftçilerimize, şeker sanayine, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle herkese saygılarımı sunuyorum.”dedi.
 
Programın devamında ise pancar alımı kampanyası çerçevesinde kantara ilk giren üreticilere Vali Tutulmaz ve protokol üyelerince hediyeleri takdim edildi.
 
41. Dönem Pancar Alım Kampanyası duaların akabinde Vali Tutulmaz ve beraberindekilerin kurdele kesimiyle başladı.

BENZER

Yorum Yap