Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulaması Projesinin temeli atıldı.
Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulaması Projesinin temeli atıldı.

21 Ekim 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle Afyonkarahisar ilinin Çobanlar ilçesinde düzenlenen merasimle 130 Milyon yatırım bedeli ile gerçekleşecek 2 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirildi.

Düzenlenen merasimlere Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekilleri, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Temeli Atılacak Tesisler

1-Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulaması Projesi

Yapılacak olan sulama şebekesi ile 31.150 dekar arazi sulamaya açılacak ve 45.000.000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacaktır.

İşin Muhtevası: 31.150 da arazinin sulanması için, 127.788 m boru döşenmesi ve sanat yapılarının yapılması ile muhtelif çaplarda 102.112 m HDPE ve 4.932 m ÇELİK boru temin edilmesi.

2-Afyonkarahisar Çobanlar İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi

İşin Gayesi: Çobanlar İlçe Merkezinin taşkınlardan korunması.

İşin Muhtevası: 2.440 m Tabanı beton kaplamalı beton duvarlı kanal, 1.814 m dere ıslahı, 15 adet menfez, panel çit korkuluk yapılması. Çobanlar ilçe merkezi taşkın zararlarından korunmuş olacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Afyonkarahisar’a ciddi yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “Merkezi Hükümet Afyonkarahisar şehrimize 16 Milyar TL yatırım yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak son 14 yılda 2 Milyar 420 Milyon TL yatırım yaptık. Afyonkarahisar’a yıllık 34 milyon m3 içmesuyu sağladık ve Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içmesuyu problemini kökünden çözdük. 35 baraj ve 17 gölet inşa ettik. 501.160 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 551 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 213 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Ayrıca Bakanlık olarak 102 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 11 bal ormanı ve 7 şehir ormanı tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. 41 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet Havaalanı Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet Meteoroloji Radarı kurduk ve 1 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. ’dedi..

Bunlarla 2003-2017 yılları arasında bazı yatırımcı Bakanlıklar tarafından Çobanlar’a 150 milyon TL yatırım yapılmıştır. Bu yatırımın 100 milyon TL’si Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılmıştır. ’dedi.

Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz;

Temeli atılacak Çobanlar Modern Basınçlı Sulaması Projesi kapsamında yapılacak olan sulama şebekesi ile 31.150 dekar arazi sulamaya açılacaktır. Bu Çobanlar İlçemiz için son derece büyük önem arz etmektedir. Yapılacak olan proje ile ilçemizin verimli tarım arazileri su ile buluşacak ve ürün çeşit ve kalitesinde artış olacaktır. Elde edilen ürün artışı çiftçimizin ve üreticimizin refah düzeyini yükseltecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanımıza şehrimize ve ilçemize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Afyonkarahisar İlimize 3 Adet Baraj, 10 Adet Gölet, 15 Adet Sulama Tesisi ve 72 adet dere ıslahı olmak üzere toplam 100 tesis inşa edilmiş iken,  2003-2017 yılları arasında (15 Yılda) sizlerin öncülüğünde Afyonkarahisar ilimize toplam 379 tesis inşa ederek toplamda 1,57 Milyar TL yatırım yapılmıştır.

 Son 15 yılda, 35 Adet Baraj, 44 Adet İçmesuyu, 1 Adet Atıksu, 17 Adet Gölet ve 69 Adet Sulama Tesisi ile 34 milyon m³ içme ve kullanma suyu sağladık, 501.160 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 551 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.213 adet dere ıslahı ile; 183 meskun mahal ve 330.225 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

GÖL-SU’nun devamı olan 1071 Gölet Projesi ile 47 adet tesisi 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlayacağız. GÖL-SU’nun devamı olan 1071 işlerinin 8 adedi tamamlanmış, 21 adedi inşaat, 18 adedi plan-proje aşamasında olan bu tesisler tamamlandığında 114.290 dekar arazi sulu tarıma kavuşturulacaktır. 

Bugün temelini atacağımız Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulaması Projesi kapsamında yapılacak sulama şebekesi ile 31.150 dekar arazi sulamaya açılacak ve 45.000.000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacaktır. Afyonkarahisar Çobanlar İlçe Merkezi Taşkın Koruma Tesisi Çobanlar İlçe Merkezinin taşkınlardan korunması sağlanacaktır.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na Valimize, Milletvekilimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu tesislerin ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum. ’dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz