Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Çobanlar’ın Ahşap Ulu Camii Kitabesi
 • MehmetBuldan
  • Mehmet Buldan
  • mbuldan03@hotmail.com
  • 8 Şubat 2018 - 01:33:10

Mehmet BULDAN/Fikir İstasyonu Dergisi-2017

Osmanlı Devletinin manevi kurucusu Şeyh Edebali hazretleri Osman Bey’e nasihatlerinden birini şu sözlerle bitirir. “Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman, geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın…”

Bir Çin atasözü, “Ecdâdını unutanlar, kaynaksız ırmağa, köksüz ağaca benzerler.” der.

Çobanlar ilçemizin geçmişi ile ilgili sözlü ve yazılı kaynaklardan bir haber vermek, tarihsel durumu ile ilgili siz okuyucularımıza bilgi aktarmak ve tarihe not düşmek, geçmişle ilgili bilgi kirliliğine açıklık getirmek için bu sayfamızda* Çobanlar ilçemize özgü vesika, hatıra, fotoğraflar yayınlayarak geçmişten günümüze kaynak oluşturmaya çalışıyoruz.

Geçen sayımızda* bir hatırayı nakletmiştik. Hatırada; köy ahalisinin ‘söz dinleyen, çalışkan kişiler’ olduğunu, Işılayan Çiftliğini kurulan yardım sandığı yolu ile Çobanlar halkının nasıl aldığı yazıyordu.

Okuyucularımız bu sayfamızda* yakın tarihten öte uzak tarihten haber verin bize diyebilirler. Biz bu sayfamızda edinebildiğimiz kadar yakın tarihimizle ilgili kaynakları sizlerle paylaşarak daha uzak tarihe gitmek istiyoruz. Ayrıca not olarak şunu söylemek istiyorum. Biz tarihçi değiliz. Biz yetimiz kadar geçmişe bakıyor, bulabildiğimizi paylaşıyoruz. Yorumu size ait. Çünkü tarih hakkında en çok spekülasyon yapma imkanı olan ilim dalıdır. Bu nedenle sözüne itimat edilen, kaynağına inanılan belgelerle karşınıza gelmek istiyoruz.

Bu sayımızda bir kitabeden bahsedeceğiz.

Dini mabetler bir yerin tarihsel süreçteki konumunu, orada yaşayan toplumun sosyal, kültürel durumunu yansıtır. Dini mabetler toplumun manevi direğidir. Mabetler, şehirlerin tapusudur; oranın hangi medeniyete ait olduğunu dosta, düşmana gösterir.

Sene 1876’dır.  Çobanlar ilçemiz o dönem köydür. Hacı Yahya Efendi adında bir zat hayra vesile olur ve ihsan eder, köy ahalisinin gayretiyle taşı, toprağı, kireci taşınır, hanelerden gelen lezzetli yemeklerle karınlar doyulur. Ve bir cami inşaa edilir. O cami de bugünkü Koca Cami diye tabir edilen Çobanlar Merkez Ulu Cami’den önceki ahşap camidir.  İşte bu caminin yapılış hikâyesini anlatan kitabeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Tercümesi: Hamdullah hitam buldu ahali gayretiyle, Cümlesi taşını çekip ve hamdahi kireciyle, Hanelerinden çıktı sofra taamı lezzetiyle, Sebep düştü Hacı Yahya bu hayrata ihsanıyla, 1876

 

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz