Emniyet ve Jandarma Teyakkuzda

Emniyet ve Jandarma Teyakkuzda

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

Yeni kabine açıklandı: Başkanlık Sistemi Başladı.

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

ÇOBANLAR %72,56 İLE BAŞKAN ERDOĞAN DEDİ

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

YSK: Seçimi Erdoğan kazandı

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Afyon’da Seçim Anketi Sonuçları

Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.
Şehir İçi Ulaşım Sistemi Algı Araştırması Sonuçları Yayınlandı.

Afyonkarahisar il merkezinde, Kentin Sivilleri Platformu tarafından 3-12 Mart 2018 tarihleri arasında 880 kişi üzerinde yapılan “Afyonkarahisar Şehir İçi Ulaşım Algı Araştırması tamamlanarak sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Kentin Sivilleri Platformu tarafından açıklanan sonuçlara göre araştırmaya katılanların yüzde 71’i şehir içi ulaşımda toplu taşımayı her gün kullandığını ifade ederken yüzde 72,4’ü işine, okuluna gidip gelmek için şehir içi ulaşım sistemini kullandığını ifade ediyor.

           

“Sizce şehir içi ulaşımda en önemli sorun nedir?” sorusuna araştırmaya katılanların %23,6’sı şehir içi dolmuşların pahalı olduğunu düşünürken %6,5’i “Çok kalabalık” cevabını vermiş. %6,9’luk bir kesim gideceğim yere vaktinde yetişemediğini söylüyor. %2,8’i Güzergâhların sorun olduğunu ve çok dolmuşların çok dolandığını düşünürken 0,5’lik bir kesim iki dolmuş değiştirmek zorunda kaldığını ve bundan dolayı da çok zaman kaybettiğini ifade ediyor. %56,9 oranında büyük bir kısım ise bu sorunların hepsinin de var olduğunu düşünüyor.

Denetim yapılmadığı düşünülüyor.

“Sizce şehir içi toplu taşıma sisteminde yeterli denetim yapılıyor mu? Şeklindeki soruya verilen cevaplarda ise %48,1 oranında bir kesim “Hiç denetim yapılmıyor.” Cevabını vermiş. %22,2’lik oranında “Denetim yapılıyor ama yeterli değil.” Cevabı verilirken %2,8 Denetimlerin yapıldığını ve yeterli olduğunu söylemiş. %26,9 ise bu konuda fikri olmadığını beyan etmiş.

 

“Şirketin kontak kapattığını biliyoruz.”

“Şehir içi toplu taşıma hizmeti_ veren şirketin, 27 Şubat 2018 tarih itibariyle kontak kapattığını ve artık şehir içi taşımacılık yapmayacağını duyurduğunu biliyor musunuz?” şeklindeki soruya ise %78,2’lik bir oranda “Biliyorum” cevabı verildiği görülüyor. Bu durum da Afyonkarahisar kamuoyunun şehir içi ulaşımla ilgili konuları yakından takip ettiğini gösteriyor.

   “Ya Devlet, Ya Belediye…” 

“Sizce Afyonkarahisar’da şehir içi toplu taşıma hizmetlerini, işi bırakan firma yerine kim yürütmeli?” Şeklindeki soruya “Şehir içi ulaşım tamamen kamulaştırılmalı ve bu işi devlet yürütmeli” diyenlerle “Belediye kendisi yapmalı” diyenlerin oranı eşit çıkıyor. Bu oran %44,7. Diğer taraftan %7,9 oranında katılımcı “Başka bir ulaştırma firması alsın” derken, %2,8 ise “Dolmuşçular devam etsin.” Cevabını vermiş.

 77,2 Oranında Memnuniyetsizlik

Şehir içi toplu taşıma sisteminden genel memnuniyet durumunun değerlendirilmesinin istenildiği soruya verilen cevaplarda ise katılımcıların %51,4 oranında “Hiç memnun değilim” cevabını verdiği, %25,9 oranında ise “Memnun değilim” dediği görülüyor. Bu iki oran toplandığında %77,2 oranında genel bir memnuniyetsizlik olduğu göze çarpıyor.

        Şoförlerin davranışları, süreye riayet edip etmedikleri gibi sorulara verilen cevapların oranları ise şu şekilde:

 

Kentin Sivilleri Platformu tarafından yapılan açıklamada, araştırmaya katılanlara ve detsek olanlara teşekkür edilirken, bundan sonra da bu tür çalışmaların devam edeceği ifade edildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz